Im wcześniej, tym lepiej
Schemat wentylacji w budynku |
O ile sam rekuperator (a jest to najdroższy element instalacji) można zainstalować po zakończeniu budowy, o tyle nie warto odkładać na później montażu kanałów.
Rozprowadzenie ich w domu z wykończonymi ścianami i sufitami będzie bardzo kłopotliwe. Średnica kanałów to zwykle 10-20 cm. Zabudowuje się je płytami g-k, bo nie są zbyt estetyczne. Montuje się też kanały prostokątne, także o wysokości zaledwie 5 cm - można je umieścić w warstwie wylewki, pod posadzką. Jeżeli nie zdecydujemy się na nie od razu, czekają nas dodatkowe prace (montaż płyt g-k, tynkowanie, malowanie, ewentualnie układanie glazury, terakoty lub parkietu).
Kupiony później rekuperator bez problemu podłączymy do poprowadzonych już przewodów wentylacyjnych za pomocą elastycznych rur. Należy pamiętać o doprowadzeniu instalacji elektrycznej - rekuperator trzeba podłączyć do prądu (230 V). Zwykle trzeba też odprowadzać skropliny z wymiennika ciepła - wtedy potrzebne jest podejście kanalizacyjne. Warto o tym pamiętać podczas wykonywania instalacji elektrycznej i kanalizacyjnej.