MLUX Warszawa

MLUX Warszawa

Montaż klimatyzacji i wentylacji. Firma remontowo-budowlana.


Ogrzewanie kominkowe


W ciągu ostatnich lat obserwujemy wyraźnie zwiększone zainteresowanie kominkowym systemem ogrzewania (tzw. dystrybucją gorącego powietrza z kominka), coraz więcej nowo budowanych domów jest wyposażane właśnie w ten system ogrzewania.

Niewątpliwie jest to związane z wysoką ceną najbardziej popularnych paliw – gazu i oleju opałowego. Ceny drewna (podobnie zresztą jak pellet czy węgla) są znacznie niższe.

Schemat ogrzewania w kominka
Przykład montażu rekuperatora


Zasada działania systemu DGP

Ogień w kominku rozgrzewa wkład kominkowy, który z kolei, dzięki swojej konstrukcji bardzo wydajnie oddaje to ciepło powietrzu, które znajduje się w jego pobliżu. Powietrze jest również ogrzewane od rury spalinowej odprowadzającej produkty spalania drewna do komina. Ogrzane w ten sposób powietrze jest transportowane za pomocą systemu nawiewu DGP do różnych pomieszczeń w budynku. Należy tu wspomnieć, iż kominek bez systemu DGP (a wyposażony we wkład lub kasetę kominkową) będzie również pełnił funkcje grzewcze, będą one jedynie ograniczone do ogrzewania pomieszczenia w którym się znajduje.

W kominkach systemach DGP ważny jest wybór odpowiedniego wkładu kominkowego, który zapewni długie i bezawaryjne funkcjonowanie kominka.

Elementy systemu DGP

1. Układ doprowadzenia świeżego powietrza do kominka, który ma za zadanie doprowadzenie powietrza z zewnątrz do spalania w kominku.

2. Układ dystrybucji gorącego powietrza to system przewodów, kształtek i osprzętu pozwalający na dostarczenie ogrzanego przez kominek powietrza do różnych, nawet odległych od kominka pomieszczeń. Może być to układ działający w sposób naturalny (grawitacyjny wypór powietrza) lub wymuszony (za pomocą wentylatora).

3. Układ odprowadzania spalin z kominka pozwala na bezpieczne odprowadzenie niebezpiecznych dla zdrowia i życia produktów spalania drewna na zewnątrz budynku.

Zobacz urządzenia grzewcze, które poleca firma MLUX »