MLUX Warszawa

MLUX Warszawa

Montaż klimatyzacji i wentylacji. Firma remontowo-budowlana.


Nowoczesne bezpyłowe zaprawy


Rozrabianie zaprawy bezpyłowej
Rozrabianie zaprawy bezpyłowej

Zaprawa klejąca z mikrogranulatu Ceresit Flex Plus mieszana jest z wodą w tradycyjny sposób przy pomocy mieszadła. Ma ona jednak tę zaletę, ze w czasie otwierania worka, wsypywania zaprawy i jej mieszania powstaje o 90% mniej pyłu niż przy tradycyjnych zaprawach proszkowych.


Nowa technika wytwarzania pozwala na wiązanie proszku w granulat o wielkości około 3 milimetrów. Gotową zaprawę rozprowadza się na takiej powierzchni, którą można wykafelkować w ciągu 30 minut. Najpierw wygładza się ją gładką stroną kielni, a potem przeczesuje stroną zębatą. Należy przy tym zwracać uwagę, aby kielnia była trzymana pod kątem 45 stopni. Potem układa się płytki w zaprawie bez konieczności ich dociskania gumowym młotkiem, gdyż zaprawa jest dostatecznie elastyczna i zapewnia dobrą przyczepność płytki na całej powierzchni. Zaprawa może mieć mniej lub bardziej płynną konsystencję, dzięki czemu można ją lepiej dopasować do wybranego sposobu układania. Po ułożeniu wszystkich płytek można przystąpić do fugowania już po 12 godzinach.
1. Zaprawę klejącą z mikrogranulatu wsypuje się do czystej wody.
2. Masę należy rozmieszać, by miała jednolitą konsystencję.
3. Zaprawę wylewa się na podłoże w odpowiedniej ilości.
4. Najpierw się ją wygładza, a później przeczesuje.
5. Ułożone płytki można fugować po 12 godz.
Zaprawę nanosi się maszynowo (lewa, góra), a następnie wygładza ręcznie (prawa, góra. Do mokrej jeszcze warstwy zaprawy wprowadza się siatkę (lewa, dół). Wydłużony czas wiązania zaprawy pozwala na staranne wykonanie pracy. Po wtłoczeniu siatki wygładza się górną warstwę zaprawy.
Nowoczesne zaprawy o niewielkim ciężarze własnym przeznaczone są szczególnie do klejenia płyt izolacyjnych z wełny mineralnej lub styropianu. Specjalne dodatki z polistyrenu sprawiają, ze tego typu zaprawa, jak np. firmy Sto jest bardzo lekka, a równocześnie łatwa w obróbce. Dodatkowy plus: zaprawa poprawia izolacje termiczną ściany.